Kras
Analiza osončenosti površja

Po pričakovanjih je obalno kraško območje najbolj osončeno v Sloveniji, kjer največ osončenosti prejmejo območja blizu morja in visoke kraške planote, najmanj pa širša okolica Snežnika. Oblika reliefa ima v lokalnem okviru razmeroma velik vpliv na osončenost, pri čemer se raven vpliva z izrazitostjo reliefa stopnjuje, kajti območja v senci prejmejo mnogo manj energije, kot s Soncem obsijana območja. Osojna pobočja npr. mnogo časa prejemajo le difuzno osončenost, ki je zaradi zaprtosti reliefa (manjši delež vidnega neba) še dodatno zmanjšana. Povprečna vrednost letnega kvaziglobalnega obseva znaša na študijskem območju 4400 MJm-2 s standardnim odklonom 390 MJm-2. Na strmih severnih pobočjih je globalni obsev zmanjšan v povprečju za slabih 20 %, ponekod tudi več kot 50 %. Na južnih pobočjih je prejeta sončna energija višja za dobrih 10 %.

Iz primerjave kvaziglobalne osončenosti posameznih letnih časov (in tudi celoletne kvaziglobalne osončenosti) in podatkov o vrsti rabe tal je razvidno, da je človek že intuitivno za poselitev izbral bolj osončne lege,  saj je povprečna vrednost osončenosti največja na poseljenih območjih (v povprečju prejmejo do 5 % več energije od povprečja), nadpovprečno osončenost prejmejo tudi kmetijske površine (v povprečju do 3 % več), najmanj osončenosti pa prejmejo območja poraščena z gozdovi, ki so bolj pogosti na severnih pobočjih (v povprečju do 5 % manj prejete energije).

Še bolj kot letne vrednosti so za nekatere aplikacije zanimive mesečne vrednosti sončnega  obseva. Tako lahko npr. agronomi določijo, če je Sonce dovolj močno v rastni dobi kulture, ki bi jo želeli pričeti gojiti. Zato je smiselno določiti tudi globalni in kvaziglobalni obsev za vsak mesec (ali pa za vsak letni čas) posebej.

Sonce, vir najčistejše energije. (Foto: garagedoor79)

Sonce, vir najčistejše energije. (Foto: garagedoor79

Spreminjanje mesečnih vrednosti kvaziglobalnega obseva na študijskem območju. Rdeča črta označuje povprečje, rumeno območje pa možen razpon vrednosti.
Spreminjanje mesečnih vrednosti kvaziglobalnega obseva na študijskem območju. Rdeča črta označuje povprečje, rumeno območje pa možen razpon vrednosti.


Interaktivni zemljevid